Loutky

Kterak Voživot k loutkám přišel:

Je to celé velice zajímavá a dramatická historie: Členka našeho souboru Veruna nám vyprávěla o tom, že prý ve Vožici existují ještě nějaké pozůstatky po minulém amatérském loutkářském souboru a že sama na vlastní oči viděla celé divadlo, které prý dodnes ve Vožici stojí. A tak jsme samozřejmě nedali jinak, než že se tam zajdem podívat. Schůzka byla domluvena  a my navštívili mladovožickou zvláštní školu za laskavého vedení paní ředitelky Vladimíry Mezerové. A nevěřili jsme vlastním očím! Za nenápadným závěsem, který ve škole paní  ředitelka  rozhrnula, se před námi objevilo přenádherné divadlo jako z minulého století. Sklapovací řady židlí, každá řada o něco výš než ta před ní,  kukátkové jevišťátko a naproti zasklená  zvukařská kabina.  Bylo nám k naší lítosti vysvětleno, že vše je v havarijním stavu a tedy uzavřené pro veřejnost a není tedy možné tady obnovit nějakou divadelní činnost. Vůbec se nám odtamtud nechtělo, ale paní ředitelka řekla: „ Buďte v klidu…to hlavní jste ještě neviděli!“. A zavedla nás do zákulisí divadla. A tam nám doslova spadla brada a slzy se vedraly do očí! Před námi bez ladu a skladu ležely a visely dobré tři stovky loutek! A jakých! Skutečné skvosty! Půlmetrové marionety, roztodivní  maňásci, javajky…a spoustu rozličných kulis a rekvizit jako pro trpaslíky! Vypadalo to, jako by včera dohráli nějací nepořádní loutkáři svá představení a pohodili loutky tam, kde jim vypadly z ruky.  A takto tam leží už desítky let, pod zámkem.  Okamžitě jsme se rozhodli, že s tímhle je třeba něco udělat! Takový poklad se musí ukázat všem Vožičanům  a v plné nádheře!

A tak ve spolupráci se studenty Alternativního a loutkového divadla v Praze a za podpory Nadace Vodafone Česká repuplika, vznikl projekt “Loutkám jde voživot“. Ti, kterým nebyl lhostejný osud jedinečných loutek z Mladé Vožice, nám přišli pomoci s jejich opravou a znovuvzkříšením. V Zámecké zahradě v Mladé Vožici vyrostlo šapitó, kam jsme společně se studenty divadelní fakulty a uměleckou skupinou UMSKUP loutky ze školy přenesli a od 30.6. do 6.6. 2012 opravovali. Navazovali jsme na ně nítě, čistili je a zašívali potrhané šatečky a ty nejzničenější rekonstruovali. Po večerech jsme ještě stihli v šapitó hrát ve maldovožičanům divadlo. Umskupáci zahráli svá dvě představení „Paranormální lomcovák“ a „Divadlo vole“a my Voživoťáci za hřmění blesků a hromů „Stvoření světa“. Do toho jsme připravili pro opravené loutky prostor v Solné věži na náměstí v Mladé Vožici, loutky tam instalovali a 6. července 2012 v 17.00 bylo našim prvním loutkovým představením „Loutkám jde voživot“ otevřeno Mladovožické muzeum loutek. Prostor muzea je interaktivní a můžete jej navštívit v rámci návštevy památníku mladovožicka. Můžete si v něm sami loutky osahat a vyzkoušet si všechny druhy loukového divadla sami. Od maňásků, přes marionety až po stínové divadlo. Věříme, že se nám podaří domluvit se s městem tak, abychom mohli co nejdříve loutky využít i pro svá představení.
Prozatím Vás všechny zveme do nového muzea loutek. Přijďte se podívat na naše dřevěné kamarády!

Vaši Voživoťáci

Muzeum loutek najdete v Mladé Vožici v Solné věži, kde si můžete prohlédnout a pohrát si s opavenými loutkami. Otevíraci doba muzea loutek: út -pá 10-12h a 13-15h, so 9-11h.

V rámci akce Loutkám jde voživot, proběhlo 6.7.2012 v 17.00 otevření Muzea loutek v Mladé Vožici.

Podívejte se, co o akci a o nás média napsala a natočila:
Reportáž ČT 24
www.divadlo.cz
www.kulturne.com
www.protisedi.cz
Táborský deník
 
PROJEKT BYL REALIZOVÁN ZA PODPORY
NADACE VODAFONE ČESKÁ REPUBLIKA

Tým těch, kteří mladovožickým loutkám pomohli:

Fotky z naší akce Loutkám jde Voživot, která proběhla od 30.6. do 6.7. v Mladé Vožici. Opravovali jsme loutky, hráli jsme a otevřeli Mladaovožické divadlo loutek.

Otevření Muzea loutek v Mladé Vožici:

Myslím, že k nočnímu šapitó není co dodávat…

Copyright © 2015-2021 All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.